Završen projekat „Obnova i zaštita srednjovjekovne tvrđave Stari grad Travnik“

Dana 17. 12. 2024, u prostoru Ex Ponto u okviru Memorijalnog muzeja Rodna kuća Ive Andrića, svečanom ceremonijom okončan je projekat „Obnova i zaštita srednjovjekovne tvrđave Stari grad Travnik“.

Ceremoniji su prisustvovali premijer Vlade Srednjobosanskog kantona, g. Tahir Lendo; predstavnici Federalnog ministarstva kulture i sporta, te Zavoda za zaštitu spomenika Federacije Bosne i Hercegovine, g. Robert Stergar i gđa Dženana Šaran; direktori ureda turističke zajednice Srednjebosanskog kantona i općine Travnik, g. Miro Matošević i g. Samer Dolovac, kao i predstavnici medija.

Prisutnima su se obratili Njegova ekselencija Michael J. Murphy, ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini, dr Kenan Dautović, načelnik općine Travnik i Fatima Maslić, direktorica JU Zavičajnog muzeja Travnik. Koordinatorica projekta, Sabina Maslić je kroz prezentaciju prikazala tok implementacije i rezultate projekta.

INFORMACIJE O PROJEKTU

Projekat je podržala Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini sredstvima iz granta za 2023. godinu Fonda američkih ambasadora za očuvanje kulturnog nasljeđa (AFCP 2023).

Iznos granta: $ 75.000 USD

Nositelj projekta: JU Zavičajni muzej Travnik

Srednjovjekovna tvrđava Stari grad Travnik je nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine izuzetnog historijskog, arhitektonskog i kulturnog značaja. Historičari pretpostavljaju da je tvrđava sagrađena krajem 14. ili početkom 15. stoljeća i da ju je podigao bosanski kralj Tvrtko II Tvrtković. Zbog svog specifičnog položaja, štiteći uski ulaz u Travnik s istoka, imala je strateški značaj kroz historiju. Na teritoriji Bosanskog kraljevstva izgrađeno je više od 300 tvrđava, ali je samo nekoliko imalo građevine kao što su kapela i palača (kraljevske rezidencije Bobovac i Jajce). Tokom arheoloških iskopavanja 1970-ih godina i na travničkoj tvrđavi pronađeni su ostaci vlastelinske palače. Gotički i romanički dekorativni elementi prozora i mašikule sugeriraju da je na tvrđavi boravila neka značajna ličnost.

Iako je današnji izgled zidina i same tvrđave rezultat intervencija osmanskih neimara i dalje su prisutni svi historijski slojevi: srednjovjekovni, osmanski, austrougarski, čak i intervencije iz II svjetskog rata. Budući da je tvrđava imala dobar strateški položaj, bilo je u interesu svih gore spomenutih uprava da je popravljaju i održavaju funkcionalnom, pa je sačuvana, za razliku od mnogih drugih srednjovjekovnih tvrđava u Bosni i Hercegovini.

Od 1948. godine Stari grad Travnik više nema vojnu funkciju, a od 1953. godine je u nadležnosti Zavičajnog muzeja Travnik kao kulturno dobro.

Danas je Stari grad Travnik jedan od najljepših i najbolje očuvanih utvrđenih objekata u Bosni i Hercegovini, popularna turistička atrakcija, koja nudi bogate kulturne i edukativne sadržaje.

OBUHVAT PROJEKTA

Elaborat, po kojem će se vršiti građevinski radovi restauracije i konzervacije, izradio je JU Zavičajni muzej Travnik 2022. godine, a odobrio Zavod za zaštitu spomenika FBiH. Obuhvata 7 pozicija u sklopu tvrđave. Iz Elaborata su izdvojene pozicije 2 (zapadni bedem) i 3 (jugoistočni bedem), na kojima se nalaze najozbiljnija oštećenja i mogu predstavljati najveći rizik za ljudske živote i materijalna dobra. Radove na tim pozicijama je finansirala Ambasada SAD u BiH iz sredstava AFCP 2023 granta.

Pozicija 2: Zapadni bedem sa velikom horizontalnom pukotinom nastalom uslijed zemljotresa. Pred početak radova, dio bedema se urušio stvarajući nove probleme. Odvajanje dijela zida je destabilizirao i do tada neoštećeni dio bedema. Površinski sloj se u potpunosti odvojio od ostatka zida stvarajući duboke rupe i kaverne. Bedem je djelimično saniran i radovi na njemu se moraju nastaviti čim se za to stvore uslovi.

Pozicija 3: Jugoistočni bedem koji je oštećen tokom zemljotresa u Petrinji u Hrvatskoj 2020. godine, sadržavao je najozbiljnija oštećenjima u vidu vertikalne pukotine od temelja do vrha zida i do nje velika trbušasta deformacija na zidu, te je zahtijevao najzahtjevnije intervencije. U toku samih radova ustanovilo se kako su oštećenja u unutrašnjosti samog bedema mnogo ozbiljnija nego se moglo procijeniti vizualnim pregledom. Ustanovljeno je i dodatno oštećenje do kojeg je došlo pucanjem cijevi za odvod oborinskih voda unutar tvrđave. Natopljena zemlja je vršila veliki pritisak na spoj jugoistočnog i jugozapadnog bedema, te gurala zidine prema van. Da ovo oštećenje nije sanirano ovaj dio bedema bi se gotovo sigurno obrušio na naselje ispod tvrđave. Sva oštećenja na jugoistočnom bedemu i spoj sa jugozapadnim bedemom su u potpunosti sanirana.

Zbog nepredviđenih situacija i brojnih problema do kojih je došlo u toku implementacije projekta (obrušavanje zapadnog bedema prije početka radova, pronalazak dotad neevidentiranih zidova uz zapadni i jugoistočni bedem, dodatnih oštećenja koja su nastala kao posljedica manjih i većih zemljotresa, itd.), troškovi su se znatno uvećali, te su sredstva predviđena za ostale pozicije preusmjerena na ova dva prioritetna bedema.

Na tvrđavi se trenutno odvijaju krovopokrivački radovi koji bi trebali biti gotovi do kraja decembra 2024. godine, ako to vremenski uslovi dopuste. Ovi radovi se finansiraju od preostalih sredstava Federalnog ministarstava prostornog uređenja, Federalnog ministarstva kulture i sporta, te vlastitih sredstava zavičajnog muzeja Travnik.

SVRHA I CILJEVI PROJEKTA

Svrha projekta je sanacija oštećenja na zidinama i kulama Tvrđave, posebno ozbiljnih oštećenja izazvanih nedavnim zemljotresima u Petrinji u Hrvatskoj 2020. godine i u Stocu, Bosna i Hercegovina 2022 godine.

Ciljevi projekta su:

– Kontinuirana zaštita nacionalnog spomenika kroz tekuće održavanje tvrđave, sanaciju oštećenja i konzervaciju.

– Razvoj kroz zaštitu nasljeđa

Nakon rata u Bosni i Hercegovini (1992.-1995.) tvrđava Stari grad Travnik bila je u veoma lošem stanju, nesigurna za posjetioce zbog urušavanja bedema i unutrašnjih zidova, oštećenog krova na kuli, porušenih objekata, nedostajućih dijelova itd. Zavičajni muzej Travnik je 2000. godine započeo program rehabilitacije, restauracije i konzervacije ove Tvrđave. Iskustvo na ovom primjeru je pokazalo da je pored urgentnih konzervatorskih radova veoma važno provoditi redovno i kontinuirano održavanje. Projekat „Obnova i zaštita srednjovjekovne tvrđave Stari grad Travnik“ sastavni je dio tog kontinuiranog procesa.

“Zaštita je razvoj” moto je Zavičajnog muzeja pod kojim nastojimo sačuvati kulturno, historijsko i prirodno nasljeđe, predstaviti to nasljeđe kao temelj za održivi razvoj Muzeja, lokalne zajednice i zemlje. Primjer rehabilitacije travničke tvrđave dokazuje istinitost ovog mota i uspješnost vizije. Godine 2000. na Tvrđavi je bilo 0 posjetilaca, 2023. godine posjetilo ju je 66.426 ljudi, što donosi značajne prihode Muzeju i dokazuje da je travnička srednjovjekovna tvrđava postala samoodrživ projekt.

Prihodi od posjeta su sastavni dio muzejskog budžeta iz koga se financiraju radna mjesta za pet djelatnika na Tvrđavi, projekti tekućeg održavanja kompleksa, rad muzejskih radionica nematerijalnog nasljeđa (narodno lončarstvo, tkanje ćilima i tkanje beza), muzejski kulturni programi, pedagoške radionice za djecu i odrasle, te drugi projekti koji za cilj imaju zaštitu i očuvanje kulturno-historijske baštine Travnika i Bosne i Hercegovine.

Share on FacebookEmail this to someonePrint this page