VEZIROV SLON – Promocija skulpture autora Dejana Pranjkovića

„VEZIROV SLON“

promocija umjetničke skulpture akademskog kipara Dejana Pranjkovića

U svečanosti promocije još jedne umjetničke skulpture u Travniku koja tematizira književno djelo i životopis nobelovca Ive Andrića, govorila je istoričarka umjetnosti Fatima Maslić i Snježana Kopruner, direktorica GS Tvornice mašina Travnik, uz čiju je potporu izrađeno ovo umjetničko djelo inspirisano motivom iz pripovijetke Ive Andrića „Priča o vezirovom slonu“.

Program je počeo kratkim performansom Takva je priča o filu, vezirovom slonu u kojem su sudjelovali članovi Omladinske scene Hrvatskog amaterskog kazališta Travnik.

Moderator promocije bio je Enes Škrgo, kustos Memorijalnog muzeja Rodna kuća Ive Andrića.

Skulpturu „Vezirov slon“ na simboličan način otkrile su Nora i Mila Pranjković.

Nastanak umjetničkog djela Dejana Pranjkovića podržalo je i Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture, mladih i sporta SBK/KSB te Zavičajni muzej Travnik.

Park uz Rodnu kuću Ive Andrića

6.4.2022.

foto: Slobodan Ličanin

Autorski tekst istoričarke umjetnosti Fatime Maslić o skulpturi:

Skulptura “Vezirov slon” akademskog kipara Dejana Pranjkovića je realizirana umjetnička ideja, inspirisana razgovorom nekolicine travničkih intelektualaca koji su sanjali da Travnik, nakon što je dobio jedinstveni prostor “Ex Ponto”, zaslužuje imati i jednu monumentalnu skulpuru, koja će biti spomen na “najtavničkiju” od svih Andrićevih priča, pomalo skrivenu u sjeni romana “Travnička hronika”.

Ne prođe mnogo vremena od tog razgovora kad jednoga dana u kancelariji zatekoh maleni model skulpture slona, akademskog kipara Dejana Pranjkovića.

Od toga trenutka započinje misija realizaciie skulpture u njenoj prirodnoj veličini i potraja naredne tri godine. Sam početak je obećavao mnogo. Na žalost, pojavom korone sve je zaustavljeno. Počeli smo sumnjati u mogućnost ostvarenja umjetnikove namjere i u gorljive želje nas nekolicine koji smo sanajali o ovome projektu.

A onda se odjednom, kao sunce poslije kiše, pojavi rješenje. Rad na skulpturi ponovo krenu i umjetnik joj podari konačan oblik i izgled. Dođe vrijeme da se i postavi. Prilikom pripreme terena nastadoše novi problemi tehničke prirode, pa se zvanično predstavljanje skulpture, planirano za prošlogodišnje “Andrićeve dane” odgodi i prebaci u ovu godinu. I evo nas već u manifestaciji “Dan općine Travnik”.

Nakon svih neizvjesnosti i peripetija, konačno je došao trenutak, dragi sugrađani, da zajedno sa vama podijelimo radost svečanog čina zvaničnog predstavljanja skulpture “Vezirov slon”, akademskog kipara Dejana Pranjkovića.

Za realizaciju ovog monumnetalnog djela trebalo je dosta ulaganja. Ono što se na samom početku dobilo od Kantonalnog ministrastva obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta, bilo je dovoljno da se u stiroporu načini model u prirodnoj veličini. I tu se stalo. Bilo je potrebno osigurati znatno veća sredstva kako bi se projekt doveo do kraja.

Pred samo otvaranje prostora “Ex Ponto” u Memorijalnom muzeju Ive Andrića, koji je u cijelosti realiziran uz podršku GS Tvornice mašina Travnik i gospođe Snježane Köpruner, bila sam slobodna predložiti da ona financijski pomogne i ovaj, za naš grad i našu sredinu značajan kulturni i turistički projekat.

I kao što vidite, ideja o vezirovom slonu opredmećena je upravo zahvaljujući galantnosti naše velike travničke mecene, gospođe Snježane Köpruner.

Zahvaljujući toj podršci i sretnoj okolnosti da u Travniku djeluje kreativni umjetnik, akademski kipar Dejan Pranjković, naš je grad dobio monumentalnu skulpturu kakve se ne bi postidjele ni mnoge svjetske metropole.

Dejanov “Vezirov slon” nije dosljedna predstava uznemirne i uplašene životinje, kako je zamišljamo čitajući Andrićev opis. U stvari, to je slobodna interpretacija, potaknuta Andrićevom pričom, a viđena očima umjetnika.

Moglo bi se reči da je Pranjković u ovoj skulpturi načinio spoj dva Andrićeva lika, formom i izgledom oblikovao je vezirovog slona, ali mu je udahnuo narav i umjeće ovčice Aske, iz poznate Andrićeve priče “Aska i vuk”.

Jednom dražesnom, tromom stvorenju, autor je podario lakoću i gracioznost balerine Aske koja svojim plesom, svojom umjetnošću, pred krvnikom brani goli život, poput Šeherezade koja priča hiljadu i jednu priču, kao što iz istog razloga, to rade svi umjetnici, od kako je svijeta i vijeka.

Ova skulptura je metafora, ona je inkarnacija ideje individualne slobode. To je Dejanova oda umjetnosti, iskazana kroz pokret ushita životnoj radosti.

Skulptura ima kompaktnu, svedenu, zatvorenu formu sačinjenu od zakrivljenih površina i geometrijskih oblika koji prodiru u prostor u raznim smjerovima, odražavajući raskriljeni trenutak egzaltacije, zaneseni okret u plesu masivnog tijela koji svjedoći uzlet duha. Tijelo je samo jednom tačkom dodira gravitacionom silom povezano sa zemljom, inače bi odletjelo u visine.

Premda se ovdje ne radi o kinetičkoj skulpturi, figura slona se nastavlja pokretati u našem umu i mi u mislima dovršavamo započetu piruetu. A to i jeste onaj vrhunski efekat koji se zove umjetnost, kada oblici i prostor u međuodnosu iskazuju nedvosmislenu ideju i uspostavljaju savršen sklad kompozicije, oblika i forme, koji nas upravo svojim sinhronizacijom, pročišćenom estetikom, podstiću na odgonetanje i otkrivanje simbilike djela.

Kao student završne, pete godine Akademije likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu, Dejan Pranjković je 2002. godine priredio svoju prvu samostalnu izložbu u galeriji Terra u Travniku.

Od tada, kroz sve ove godine, kroz njegov cjelokupan rad, koji se kretao u domenu crteža, slike, skulpture, instalacije, ilustracije knjiga i slikovnica za djecu, do umjetničkih objekata i serije konstruktivnih skulptura – svjetiljki, dizajniranja vizualnog imidža enterijera prostora “Ex Ponto”, do ove monumentalne skulpture, nikada mi se nije dogodilo da me je neko njegovo djelo ostavilo ravnodušnom.

Dejanova invencija je nepresušna, njegov metje i vještina dokazani.

O tome svjedoči i ovo umjetničko djelo, skulptura “Vezirov slon”, još jedno novo znamenje po kome će se naš grad prepoznavati na daleko.

A nije ni malo kada se kaže: “Vidi, Travničani u svom gradu postavili vezirovog slona”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on FacebookEmail this to someonePrint this page