UTOPLJAVANJE ZGRADE ZAVIČAJNOG MUZEJA TRAVNIK

Zgrada u kojoj je smješten Zavičajni muzej Travnik je izgrađena 1928. godine za potrebe Doma narodnog zdravlja. 1974. godine, objekat je dodjeljen Zavičajnom muzeju Travnik, te adaptiran za novu namjenu. Na površini od 820 m2 nalaze se muzejski depoi za smještaj različitih zbirki, izložbeni prostori sa stalnim postavkama (prirodoslovna i kulturno-historijska), muzejska biblioteka, kancelarije, radionica, magacini i drugi prateći sadržaji.

Sadašnje stanje u kome se nalazi zgrada nije zadovoljavajuće kada je u pitanju ušteda energije. Upravo suprotno, gubi se veliki postotak toplote, pa je potrošnja energije uvećana.

Zbog načina gradnje, a naročito dispozicije objekta i razigranog gabarita, objekat ima velike energetske gubitke kroz vanjske plohe. Ravni krovovi na terasama prokišnjavaju, fasada je oronula, kao i kompletna limarija. Krovna konstrukcija i vanjski zidovi nemaju izolaciju zbog čega su velike oscilacije temperature u prostorijama koje služe kao depo za muzejske zbirke. Postojeći sistem grijanja je priključen na centralnu gradsku mrežu parnog grijanja, ali je neadekvatan jer se u zgradi nalaze 3 tipa različitih grijnih tijela koji ne funkcionišu dobro zajedno. Većina grijnih tijela je pogrešno prikopčana, ne postoje ventili za ozraku, kao ni termostat ventili. Zbog svega nabrojanog, troši se mnogo energije zimi na dogrijavanje i ljeti na rashlađivanje prostora da bi se postigli određeni mikro-klimatski uslovi za očuvanje i zaštitu muzejskog materijala, ali i boravka posjetitelja i uposlenika Muzeja: optimalna temperatura i vlažnost zraka i minimalna koncentracija prašine i štetnih emisija iz zraka

U periodu od 2016-2019 godine realiziran je projekat ”Izmjene vanjske stolarije na zgradi JU Zavičajni muzej Travnik”, a koji je finansiran iz Fonda za zaštitu okoliša SBK i vlastitih sredstava Muzeja.

Firma Logic je u Junu 2021. godine izradila detaljan energetski audit za zgradu JU Zavičajni muzej Travnik, koji je naručila Općina Travnik, a sufinansirao Fond za zaštitu okoliša FBiH. Ovim auditom je utvrđeno da zgrada Muzeja trenutno pripada energijskom razredu D, te da bi se implementacijom pojedinih mjera mogao postići energijski povoljan razred B.

Auditom su predložene slijedeće mjere:

  • Arhitektonsko-građevinske: termičko izoliranje svih vanjskih ploha zgrade (krov i fasade);
  • Mašinske: zamjena sistema grijanja i grijnih tijela;
  • Elektro: zamjenom starih elektroinstalacija, starih rasvjetnih tijela i uvođenjem rasvjete manje energetske potrošnje;

Arhitektonski projekat utopljavanja fasade i krovova zgrade Muzeja je 2024. godine uradio biro  ”Dom  Projekt” d.o.o., Travnik, a sufinansirao Fond za zaštitu okoliša FBiH (http://www.fzofbih.org.ba/). Pored neophodnih mjera energetske uštede, projekat je obuhvatio i funkcionalne i estetske intervencije na objektu.

Ugovor o javnoj nabavi radova prema ovom projektu je potpisan s firmom PGUD ,,FARA” d.o.o., Travnik. Sa izvođenjem se počinje na proljeće 2025. godine, a radove finansira Ministarstvo obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta SBK.

Share on FacebookEmail this to someonePrint this page