„Bajke Budimpešte“
izložba fotografija
Za ovaj kulturni događaj zahvalnost dugujemo Ambasadi Republike Mađarske u Bosni i Hercegovini, koja je odabrala Travnik da u okviru manifestacije „Sedmice mađarske kulture“ predstavi izložbu u Zavičajnom muzeju Travnik.
Izložba je priređena u okviru projekta upoznavanja mađarske kulture i tradicije na prostoru zapadnog Balkana. U Bosni i Hercegovini ova manifestacija pod nazivom „Sedmice mađarske kulture“ traje nekoliko mjeseci, a organizirana je uz pomoć Festivala Sarajevska zima, čiji je ujedno i počasni gost.
Izložba je koncipirana tako da su u paru, jedno do drugoga, predstavljeni radovi Imre Kinszkog i Ottó Kaisera. Na tim fotografijama možemo tražiti dodirne tačke, prije svega u sličnim motivima, ali svakako uočavati njihove posebnosti i individualnosti umjetničkih izraza. Ova dva umjetnika pripadaju različitim epohama. Kinszki je djelovao na početku 20. stoljeća, a Kaiser u drugoj polovici 20. stoljeća i naš je savremenik.
Svoju prvu kameru Imre Kinszki je dobio od supruge kada im se rodilo prvo dijete. Bio je iznimno posvećen fotografiji i njegov rad predstavlja najbolja ostvarenja nastala pod utjecaje moderne fotografije, slijedio je „novi val“, bio je nosilac „nove objektivnosti“ u fotografiji i to je ispoljavao u motivima gradskih pejzaža, žanr scena, te na polju makrofotografije, snimajući biljni svijet i sićušna, gotovo mikroskopska bića. Za to je konstruisao vlastitu kameru pod nazivom KINSECTA.
Imao je istančan osjećaj za prepoznavanje i bilježenje specifičnog duha mjesta, svakodnevnicu običnog čovjeka. Pisao je članke i eseje, bio je poliglota, dopisivao se na pet jezika, a njegove fotografije su objavljivane u prestižnim svjetskom časopisima National Geographic i American Photographi. Osnovao je i grupu Modernih mađarskih fotografa.
Umjetnost Imrea Kinskog ne možemo posmatrati odvojeno od njegove tragične sudbine. U januaru 1945. godine viđen je u radnom vodu i nakon toga je nestao u holokaustu. Time je u 44-oj godini nasilno prekinut njegov život. Njegova sudbina je paradigma za Evropu 20. stoljeća, stoljeća koga su obilježili ratovi i progoni.
Ottó Kaiser rođen je 1953. godine. Završava studije fotografije i praktično se obučava u radionicama iskusnih budimpeštanskih fotografa. Radio je na filmu, bavio se izdavaštvom, osnivač je fotografskih časopisa. Posljednje decenije sve više je okrenut reporterskoj fotografiji. Posebno se posvetio reportažama i radu na dokumentarnim filmovima posvećenim umjetnicima mađarskog porijekla. Uspio je do sada posjetiti i snimiti 250 mađarskih umjetnika, pisaca, filozofa u 15 zemalja.
U posljednje vrijeme posvetio se misiji snimanja bogate kulturne baštine, tragajući za takvim motivima po gradovima, kao i udaljenim krajevima Mađarske.
Izložba „ Bajke Budimpešte“ približila nam je segment mađarske kulture, umjetnost fotografije, prezentacijom djela dva velika umjetnika. Izložba je informativna i inspirativna posebno za predstavnike travničkog foto kluba, koji su aktivni na polju fotografije i imaju zapaženog uspjeha u svome dosadašnjem radu.
Nadam se da ćemo u budućnosti imati priliku nastaviti kulturnu saradnju između Zavičajnog muzeja Travnik, Općine Travnik i Ambasade Republike Mađarske, na tragu međusobnog prijateljskog djelovanja, koje tako srčano promovira ambasador Republike Mađarske njegova ekselencija Kristijan Pos.
Publici u Zavičajnom muzeju Travnik obratili su se predstavnici Mađarske ambasade, zamjenica ambasadora Ágnes Angyal i atašeica za kulturu Anita Márton.