Živjet će knjiga u Travniku

Na današnji dan prije 50 godina otvorena je kao depandansa Zavičajnog muzeja Rodna kuća Ive Andrića, koja je postala omiljeno mjesto ljubitelja kulture

Svake godine na hiljade turista posjeti rodnu kuću Ive Andrića u Travniku. Ostavština jedinog nobelovca za književnost u bivšoj Jugoslaviji je među najznačajnijim turističkim brendovima Bosne i Hercegovine. Na današnji dan (30. augusta), prije ravno 50 godina, kao depandansa Zavičajnog muzeja u Travniku otvoren je Memorijalni muzej Rodna kuća Ive Andrića, koji ima svoj kulturološki pa i turistički značaj.

Mjesto susreta

Stalna izložbena postavka predstavlja život i literaturu Ive Andrića, a sastoji se od: rodne sobe, sobe posvećene romanu “Travnička hronika”, fototeke sa fotografijama sa dodjele Nobelove nagrade i biblioteke sa umjetničkom zbirkom.

image

– U svečanoj atmosferi dočekujemo dan kada ćemo obilježiti obljetnicu. Možda je sada i najbolji trenutak u tih 50 godina, nekako su uslovi za prijem turista, za sam muzejski rad najbolji od postojanja ovoga muzeja. Dogodile su se promjene koje su dovele do toga da sada imamo prostor za kulturno djelovanje, za produciranje i predstavljanje muzejskih i drugih kulturnih programa, gostovanje umjetnika, pisaca. Došli smo do tačke kada možemo biti zadovoljni postignutim i učinjenim, kazao nam je Enes Škrgo, kustos Memorijalnog muzeja Rodna kuća Ive Andrića.

image
image

Istakao je da će obljetnica danas biti obilježena svečanom akademijom u 12 sati u Zavičajnom muzeju Travnik, na kojoj će biti napravljena retrospektiva tokom koje će domaćini pokazati gostima, saradnicima i partnerima šta se to događalo u ovih pola stoljeća, posredstvom fotografija, plakata, dokumenata, te scenskim kolažom o nobelovcu Ivi Andriću “Sve moje je iz Bosne!”. Kolaž će biti u 20 sati u Rodnoj kući Ive Andrića. Akademski glumac Matej Baškarad igra u toj predstavi koja je rađena po tekstu Enesa Škrge.

image

– Ako govorimo o planovima za budućnost, onda je to nastaviti onim tempom koji smo posljednjih nekoliko godina dostigli, upravo nakon obnove Rodne kuće Ive Andrića. Formiran je jedan kompleks koji smo nazvali Ex Ponto po Andrićevom prvom objavljenom djelu, a koji objedinjuje novoprojektovani objekat elegantnog restorana, bara i prostor Male galerije. Taj smo prostor nazvali Mjesto susreta, zato što je on zaista postao dinamično mjesto programskih aktivnosti Zavičajnog muzeja Travnik, odnosno Memorijalnog muzeja Rodna kuća Ive Andrića koji djeluje kao depandansa. Potpomognut podrškom Snježane Köpruner, broj kulturnih sadržaja se uvećao. Uskoro ćemo se pripremati i za Andrićeve dane, koji počinju 9. oktobra na rođendan našeg nobelovca. Imamo najavljene neke izložbe i promocije knjiga, rekla je Fatima Maslić, direktorica Zavičajnog muzeja Travnik.

image

Snježana Köpruner, rođena Zadranka, gradila je karijeru i razvijala biznis u Njemačkoj, pa preselila u Bosnu i Hercegovinu. Kako nam priča, došavši u Travnik, prije nešto više od 20 godina, bila je iznenađena da je u “promociji grada koji je u svijetu poznat po imenu Ive Andrića, izuzetno malo spominjan, u smislu naziva ulica, trgova ili škola te da se neki trude ukaljati njegov lik i djelo”. Kazala je da se često pitala “da li je netko od tih velikih kritičara dao marku za kulturu svog naroda, kao što je on cijeli iznos Nobelove nagrade darovao bibliotekama Bosne i Hercegovine”.

Edicije pripovijetki

– Direktorica Muzeja u Travniku gospođa Fatima Maslić sa svojim timom ukazala nam je veliku čast i povjerenje da zajedno obnovimo jednu tako važnu instituciju, kao što je Rodna kuća Ive Andrića. Uz pomoć arhitekata Amira Vuka Zeca, Josipa Ledića, te dizajnera Dejana Pranjkovića i Atene Hidić, a to nam svakodnevno potvrđuju posjetitelji, mislim da smo postigli vrhunac u obnovi cijelog kompleksa, koji je danas mjesto okupljanja ljubitelja kulture i gastronomije. Kontinuirano radimo na promociji našeg nobelovca, te u sklopu izdavačke kuće Dram radosti izdajemo ediciju njegovih pripovijetki na više jezika, kako bismo ga učinili dostupnijim široj javnosti, poručila je Köpruner.

Share on FacebookEmail this to someonePrint this page