JU Zavičajni muzej Travnik, od svog osnivanja do danas, kontinuirano vodi brigu o materijalnoj pokretnoj i nepokretnoj baštini, uključući lokalitete od kulturno – historijskog značaja za područje općine Travnik, ali i šire.
Pod „brigom“ se podrazumijeva, osim konstantnog nadzora nad stepenom zaštite i prezentacije lokaliteta i njegova znanstvena valorizacija koja uključuje i određena istraživanja, bila to istraživanja kroz dokumentaciju, arhive, naučnu literaturu ili istraživanja na samim lokalitetima uz školovan i stručan kadar koji čini dio stručnog tima Zavičajnog muzeja Travnik.
To se posebno odnosi na lokalitete koji pripradaju arheološkim spomenicima iz perioda prethistorije, antike, srednjeg vijeka, osmanskog perioda, odnosno spomenike novog vijeka.
Samo u proteklih desetak godina Zavičajni muzej Travnik pokrenuo je i realizirao arheološka istraživanja na lokalitetima u Fazlićima, Han Biloj, Gučoj Gori, Ovnaku, Tarabovcu, Piroti, Đelilovcu, Obišenjaku, Popovoj vrtači, Veseloj i Gračanici u Bugojnu, Kreševu, te bio partner u istraživanjima na trasi brze ceste Lašva – Nević polje.
Za sva ova istraživanja bilo je potrebno načiniti program aktivnosti i budžet projekta, dobiti dozvole nadležnih Zavoda za zaštitu kulturnog naslijeđa, osigurati znatna sredstva i tek onda započeti sa samim istraživanjem na terenu. Po završetku svake kampanje obavezno se izrađuje elaborat, a pokretni nalazi se čiste, preventivno zaštićuju te obrađuju i inventarišu. Arheologija je složen i skup proces koji zahtijeva mnogo priprema i puno vremena.
Pored istraživanja koje Muzej samostalno organizira vrijedno je spomenuti projekte i istraživanja u saradnji sa drugim muzejima i institutima, a posebno se izdvajaju projekti koji se već dugi niz godina provode s Arheološkim institutom u Beču na polju istraživanja pokretne baštine pohranjenje u zbirkama Muzeja i kao terenski rad na rekognosciranju, zračnom snimanju i arheološkom istraživanju gradinskih naselja općine Travnik.
Svjedoci smo da se često putem društvenih mreža ili Internet portala mogu vidjeti „spektakularna“ otkrića pokretnih arheoloških nalaza na lokalitetima koji su stručnoj javnosti poznati još od 19. stoljeća, što je nedavno bio slučaj i sa lokalitetom Gradina u Turićima, općina Travnik. Lokalitet Gradina, kao naselje kasnog brončanog i ranog željeznog doba, evidentirano je i u Prostornom planu općine Travnik, te je samim time dobilo status spomenka lokalnog i regionalnog značaja.
Pažnja pronalazača i onih koji su ovo „otkriće“ objelodanili nije bila usmjerena na pravovremeno i jedino ispravno reagiranje i postupanje, imajući u vidu da je arheološki lokalitet ugrožen djelovanjem teške mehanizacije radi eksploatacije šume, a to je upućivanje obavijesti nadležnoj instituciji koja se bavi zaštitom, istraživanjem i prezentiranjem lokalne i regionalne kulturne baštine, u ovom slučaju Zavičajni muzej Travnik, nego se od slučajnog pronalaska pokretnih arheoloških nalaza napravila medijska senzacija. Isti su vješto izbjegli konsultacije sa stručnjacima Muzeja iz oblasti arheologije, te su, usprkos činjenici da se arheološki lokalitet Gradina Turići, nalazi na području općine Travnik, identifikaciju pronađenih predmeta potražili na drugom mjestu.
Ovim putem upućujemo apel svim našim sugrađanima da su dužni prijaviti Zavičajnom muzeju Travnik bilo kakve aktivnosti koje se odvijaju na arheološkim lokalitetima, a bez prethodno pribavljenog odobrenja nadležnog Zavoda. Mogu to učiniti na broj telefona 030/ 518-140 ili dolaskom u Muzej, čime će na jedino ispravan način doprinjeti očuvanju i zaštiti naše zajedničke kulturne baštine.
Svakako je vrijedno ovom prilikom spomenuti veliki broj pozitivnih primjera građana koji samoinicijativno donose u Muzej slučajno pronađene arheološke nalaze, svjesni njihovog historijskog, dokumentarnog i naučnog značaja.