Izložba „Muzejska radionica tkanja-ručna obrada i način ukrašavanja tekstila“
Izložba predstavlja dio pokretnog kulturnog blaga etnografske zbirke Zavičajnog muzeja Travnik prikupljenog proteklih godina zahvaljujući intenziviranju aktivnosti na proučavanju, sakupljanju, čuvanju i prezentaciji ovoga segmenta naše kulturne tradicije, a posebno i prije svega, zahvaljujući naporima da se u okviru rada Muzeja pokrene projekat na revitalizaciji tradicijske obrade tekstila. Prvi pokušaj desio se 2005. godine kada su u povodu otvaranja stalne izložbene postavke u obnovljenoj Kuli na Starom gradu angažirane tkalje iz sela Višnjeva, Habiba Karić (1945.) i Habiba Osmanović (1965.), koja će i narednih godina ostati stalnom muzejskom saradnicom.
Ručno tkanje u travničkom kraju je sastavni dio veoma žive i bogate tradicije, koju možemo pratiti u kontinuitetu od najstarijih vremena, preko pronađenih arheoloških artefakata, kao što su pršljenovi i utezi sa tkalačkih stanova iz prethistorijskih vremena, preko rijetkih sačuvanih primjeraka arheološkog tekstila, kao što je nalaz srednjovjekovne kape „scuffia“ iz Han Bile, te uvidom u bogati fundus etnografske zbirke i foto-dokumentacije Zavičajnog muzeja Travnik, snimanjem stanja na terenu, izučavanjem historiografske i etnografske građe itd.
Jedan od razloga za pokretanje „ Muzejske radionice tkanja“ je produciranje autentičnog travničkog suvenira. Ali osnovni cilj zbog koga je uložen dugogodišnji trud oko praktične realizacije ovoga projekta je želja i namjera da se spasi i sačuva od zaborava tradicijski način tkanja i da se taj aspekt nematerijalne baštine koji potiče još iz predindustrijskog vremena revitalizira i integrira u savremeni život u vidu kulturne i turističke ponude.
Autorica izložbe je Fatima Maslić. Koncept i sadržaj izložbe posjetiteljima je predstavila prigodnim govorom i priređivanjem kataloga. U programu je Habiba Karić na tkalačkom stanu demonstrirala proces nastanka jednog platnenog predmeta. Tekstil izrađen u „Muzejskoj radionici tkanja“ prezentirale su Azra Patković, Iman Maslić i Fatima Terzić.