Zavičajni muzej Travnik je u toku mjeseca juna 2024. godine, u saradnji sa Austrijskim arheološkim institutom iz Beča, implementirao prvu kampanju istraživanja na arheološkom lokalitetu koji je znastvenoj javnosti do sada bio potpuno nepoznat jer se podaci o njegovom postojanju ne nalaze u stručnim i naučnim publikacijama. Nedavno pronađeni površinski keramički materijal ukazivao je na vrlo interesantan lokalitet što je bilo sasvim dovoljno da se organiziraju probna arheološka istraživanja čiji preliminarni rezultati govore da se lokalitet može okvirno datirati u period kasnog brončanog i ranog željeznog doba. Kako je još uvijek rano govoriti o tačnom karakteru lokaliteta, te njegovoj namjeni i vremenskom intervalu u kojem je lokalitet korišten kao moguća naseobina ili možda neko svetilište, nastavak istraživanja na osnovu kojih će biti dobiveno više podataka planiran je za sljedeću godinu nakon čega će uslijediti i prezentacija rezultata terenskog i posterenskog istraživanja.
Osim mnoštva pokretnog arheološkog materijala u vidu ulomaka keramičkih posuda, glinenih pršljenaka i životinjskih kostiju, otkrivena je i ostava metalnih nalaza koja je sadržavala dvije ukrašene nanogvice, dvije narukvice i veći broj spiralnih ukrasa.
Organski materijal pronađen u toku istraživanja je poslat na radiokarbonsku (C14) analizu na osnovu koje će se dobiti konkretniji datumi neophodni za dataciju, dok se ostali pokretni arheološki material trenutno nalazi u fazi obrade (čišćenje keramičkih ulomaka, rekostrukcija posuda, fotografisanje, crtanje). Ovo istraživanje će pružiti nove podatke i spoznaje o kulturnim procesima koji su se odvijali u toku brončanog i željeznog doba na prostoru centralne Bosne, posebno dolina rijeke Lašve i njenih pritoka, ali i obogatiti arheološku zbirku i stalnu postavku Muzeja.
Istraživanja su nastavak dugogodišnje uspješne saradnje Muzeja i Austrijskog arheološkog instituta u Beču, čijim timom je rukovodio dr. Mario Gavranović, dok je rukovoditelj istraživanja bila Ajla Sejfuli, viši kustos arheolog Zavičajnog muzeja.
Arheološki lokalitet se svakodnevno obilazi i uspostavljene su stroge mjere kontrole zbog sve učestalijeg djelovanja fizičkih lica koja bez dozvole vršljaju po travničkoj općini i uz pomoć detektora metala pokušavaju pronaći arheološke nalaze koje onda nestučno iskopavaju i na taj način trajno uništavaju orginalni kontekst nalaza. Uz to bespravno prisvajaju nalaze, što je strogo kažnjivo.
![](https://muzejtravnik.ba/wp-content/uploads/2024/07/13-rotated.jpg)
![](https://muzejtravnik.ba/wp-content/uploads/2024/07/0.jpg)
![](https://muzejtravnik.ba/wp-content/uploads/2024/07/Begici-ostava-1024x683.jpg)
![](https://muzejtravnik.ba/wp-content/uploads/2024/07/11.jpg)
![](https://muzejtravnik.ba/wp-content/uploads/2024/07/15-768x1024.jpg)
![](https://muzejtravnik.ba/wp-content/uploads/2024/07/12.jpg)
![](https://muzejtravnik.ba/wp-content/uploads/2024/07/16.jpg)