Udruženje BATHINVS – OBILJEŽAVANJE MJESECA MUZEJA U TRAVNIKU

OBILJEŽAVANJE MJESECA MUZEJA U TRAVNIKU ( predstavljanje projekta kroz razgovor sa mr. Ajlom Sejfuli)

Prema definiciji ICOM-a ( International Council of Museums ) iz 2007. godine  „ Muzej je svaka nekomercijalna javna ustanova u službi društva i njegova razvoja, koja je otvorena javnosti, i koja u svrhu proučavanja, obrazovanja i zadovoljstva, nabavlja, čuva istražuje, komunicira s publikom i izlaže materijalna svjedočanstva o ljudima i njihovoj okolini.“ Počevši od 1977. godine 18. maj obilježava se kao Međunarodni dan muzeja, a vremenom se ovaj događaj širi na cijeli mjesec maj. Da bi se pokazala povezanost muzeja širom svijeta, i stvorila jedan koherentna cjelina u obilježavanju Međunarodnog dan Muzeja,  ICOM na godišnjoj osnovi predlaže temu na osnovu koje muzeji prave svoje programe. Ovogodišnja tema ,,Museums and Cultural Landscapes( Muzeji i kulturni krajolici )“ podstiče muzeje da pažnju posvete okolnim nalazištima, ulažući svoje stručno znanje u  svrhu boljeg istraživanja i održavanja tih lokaliteta.

U cilju da doprinese obilježavanju Međunarodnog dana Muzeja članovi  Udruženja BATHINVSdošli su da ideju da prezentuju program jednog od regionalnih muzeja. Stupili smo u kontakt sa  mr. Ajlom Sejfuli, kustostom arheologom Zavičajnog muzeja u Travniku. Ajla Sejfuli rođena je u Travniku 2.1.1984. godine. Osnovnu školu, a potom i opću gimnaziju završila je u Travniku. Studij arheologije upisala je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, na Odsjeku za historiju/Katedri za arhelogiju gdje je stekla zvanje magistra arheologije. Zaposlena je kao kustos arheolog u Zavičajnom muzeju Travnik. Trenutno je student poslijediplomskog doktorskog studija arheologije na Sveučilištu u Zagrebu. Od prve godine studija aktivno učestvuje na arheološkim istraživanjima širom Bosne i Hercegovine. Samostalno je rukovodila iskopavanjima na nekoliko lokaliteta na području centralne Bosne.

OPŠIRNIJE

udruzenje

Share on FacebookEmail this to someonePrint this page