ANDRIĆEVI DANI: PROMOCIJA MONOGRAFIJE „KAMENIM TRAGOVIMA“

Kao programski sadržaj kulturne manifestacije „Andrićevi dani“ u Barutani srednjovjekovne  tvrđave Stari grad održana je promocija dvojezične monografije (B-H-S / njemački) „Kamenim tragovima“ / „Auf steinernen Spuren“.
Promotori knjige bili su njeni autori Slađana Paškalj i Radenko Kosić iz društva „Kulturfokus“ (Frankfurt).
Dvojezična monografija nastala je povodom 100-godišnjice fotografskog putovanja austrijskog poručnika Emila Balcareka kroz Bosnu i Hercegovinu 1907.-1908. godine. Balcarekovim tragom kroz gradove Travnik, Tuzla, Zvornik, Kalinovik, Vranduk, Sarajevo, Mostar tačno 100 godina poslije, u ljeto 2008. krenuli su Slađana Paškalj i Radenko Kosić, te pronašli mjesta koja je on snimio i fotografirali ih iz iste perspektive.
Travnik je zastupljen s dvije fotografije, a podatke o džamijama i drugim objektima koje je fotografisao poručnik Balcarek autori su dobili od djelatnika Zavičajnog muzeja Travnik.
Poseban obol promociji knjige dao je magistar Emir Smajiš svirajući na harmonici instrumentalne verzije sevdalinki u vlastitom muzičkom aranžmanu.

Share on FacebookEmail this to someonePrint this page